wtorek, 4 lutego 2014

Rømø czyli niekończące się plaże, słońce i latawce!


Rømø to duńska wysepka położona w zatoce Waddena na Morzu Północnym. Letnią porą lgną na nią spragnieni słońca i morza mieszkańcy Danii, turyści a także Niemcy, którzy uwielbiają duńskie wybrzeża. Nie dziwię im się wcale, bo letnią porą jest tam niesamowicie. Właśnie na wyspie Rømø, po raz pierwszy jakieś 5 lat temu, ujrzałam TAKIE plaże. Szerokie, jakby niekończące się, dzikie... O które malowniczo rozbijały się fale morza Północnego, atakowane co rusz przez przystojnych surferów. Duńczycy zjeżdżają się autami, bo ruch na plaży jest dozwolony aż do samej linii brzegowej. Zjeżdżają się całymi rodzinami, paczkami znajomych, zwierzakami. Na weekendy lub podczas wakacji, z namiotami, grillami, prowiantem i spędzają tam swój wolny czas. Na imprezach, surfowaniu, nauce kitesurfingu. Aktywnie, leniwie, smażąc się na słońcu. Jak to woli... Nikt nikomu nie przeszkadza. Dzieciaki wariują, puszczają latawce, budują zamki z piasku. Nudyści pochowani za widmami, od ciekawskich "kukających", w ciszy relaksują się z książką w ręku pod parasolem. Raj? Latem, tak. Szczególnie nad morzem. Tutaj każdy ma swoją przestrzeń, dużą przestrzeń i nie musi się martwić, że stado głośnych i upierdliwych turystów rozłoży mu się z kocem pod nosem, jak to bywa nad polskim morzem. Aż mnie trzęsie, jak sobie pomyśle o takim urlopie... Brrr...

Wróćmy do Rømø. W dawnych czasach mieszkańcom wyspy wiecznie brakowało materiałów budowlanych, z których mogliby stawiać domki, zagrody czy płoty. Dlatego ktoś wpadł na pomysł, aby wykorzystywać kości wielorybów. Nie wiele zostało budowli z tamtego okresu, ale w miasteczku Juvre znajdziecie dom wybudowanych na wielorybich fundamentach i fragment płotku. 

Na Rømø znajduję się największa w północnej Europie piaszczysta plaża, która podczas odpływu powala swoim rozmiarem - szeroka na 2,5 kilometrów, o długości 8,5 kilometra robi niesamowite wrażenie. Północna część wyspy upstrzona jest poniemieckimi bunkrami z czasów II wojny światowej, które można zwiedzać z przewodnikiem. 

Na wyspie obowiązuje "Prawo wszystkich ludzi" czyli Allemansrätten. Prawo obowiązuje w Norwegii, Szwecji, Finlandii i w niektórych miejscach w Danii. Cytując Wikipedię: "Na podstawie tego prawa każdy człowiek może korzystać z lasów, zarówno państwowych, jak i prywatnych, zbierać w nich grzyby, jagody, kwiaty, chodzić po górach, pływać w rzekach czy w jeziorach. Dla turystów istnieje możliwość rozbicia namiotu w dowolnym niemal miejscu, włączając w to teren prywatny, pod warunkiem, że ich obecność nikomu nie przeszkadza i nie narusza prywatności właściciela terenu. Swobodnie nocować można jedną noc. W przypadku dłuższego pobytu wymagana jest zgoda właściciela terenu. Biwakować można co najmniej 150 metrów od najbliższego domostwa lub miejsca zakwaterowania. Ogniska można rozpalać w okresie od 16 września do 14 kwietnia, jednakże z zachowaniem szczególnej ostrożności. Przez resztę roku obowiązuje zakaz rozpalania ognisk. Korzystanie z tego prawa wymaga poszanowania natury, jak i innych ludzi. Niedopuszczalne jest śmiecenie i niszczenie bardzo cennej dla Skandynawów przyrody." {source: klik }

Kochacie aktywne plażowanie? Więc to miejsce jest dla Was! Możecie spróbować tutaj surfingu, kitesurfingu, a także żeglarstwa lądowego czy buggykitingu. Więc jeśli zastawiacie się gdzie spędzić wakacje 2014, polecam zerknąć na mapę. Bo Dania warta jest swoich 5 minut, szczególnie latem.Tak wyspa wygląda z lotu ptaka... Czyż nie jest piękna?

source { klik }


Plaża, jak pisałam wyżej, robi wrażenie... Jedna z piękniejszych jakie do tej pory widział! stay tuned...
żaneta

5 komentarzy:

 1. Fantastyczne miejsce! I wspaniałe zdjęcia - zwłaszcza te ujęcia przez trawy!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wooow, pięknie! W życiu jeża bym nie zgadła :-) Stawiałam na polskie wybrzeże ze względu na widoczne na zdjęciu namioty plażowe i parawany ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Patrze na Twoje zdjęcia, potem na okno. Zdjecia - okno, zdjęcia - okno......ok, to ja zostaje na Twoim blogu przez cały dzien, położe się na kocyku i poudaje , ze jestem na takiej plazy :))))
  Miłego dnia Żanetko

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Twoje zdjęcia!!!!!!! Są wyjątkowe!

  OdpowiedzUsuń
 5. Żaneto czuję, że tylko Ty potrafisz tak przepięknie fotografować niebo i chmurki ... plaża niesamowita .. tak wiele miejsca .. te urocze dwie muszelki mówią nam, że przeżyłaś tam bardzo szczęśliwe chwile :^) ..ale fajnie, że przybliżasz nam Danię i jej piękno
  bardzo ciepło pozdrawiam :^)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że tutaj zajrzałaś/zajrzałeś!
Rozgość się....