środa, 18 marca 2015

{ Białą Dacią przez Maroko vol. IV } ... W stronę słońca!Im dalej na południe, tym cieplej... Słońce wzywało.
Zaraz po śniadaniu, pożegnałyśmy piękną Essaouire i ruszyłyśmy przed siebie. Cel - Mirleft i Legzira Plage. Eksplorowanie miast odpadało, dlatego też przez Agadir przejechałyśmy, podziwiając je z Dacii. Podróż wzdłuż wybrzeża to było TO! W końcu mógł człowiek pojeździć przy otwartym oknie! Tereny i widoki zmieniały się z każdym kilometrem... Drogi z wijących się serpentyn zmieniały się w proste, kilkukilometrowe odcinki. Słońce grzało, wiatr rozwiewał włosy, z głośników naszego "białego zwierza" rozbrzmiewały nut... Rozmowy o "dupie maryni" co rusz (czyt. co jakieś 1-2 kilometry) przerywałyśmy okrzykami radości "WOW", "ja pierdziele", "zatrzymaj się tutaj!", "nie, no nie mogę, ale tu piękie"... Mordeczki szczęśliwe, duszyczki też, główka się resetowała.

Kilka zdjęć z trasy Essaouira - Mirleft...Mijane wioski nie zachęcały do zatrzymywania. Mijani Marokańczycy tym bardziej nie wyglądali na skorych do pomocy czy rozmów. Dziwni ludzie... Na szczęście natura była zdecydowanie przyjaźniejsza!

Jakieś 10km za Mirleft zrobiłyśmy stopa na kempingu Erkounte Park. Byłam dość zdziwiona widząc łopoczącą na wietrze flagę duńską, wspomniałam o tym M. i tak jakoś szybciutko uleciało mi to z głowy. Podpytałyśmy się o ceny noclegów, wypiłyśmy kawkę i ruszyłyśmy dalej na wspomnianą plażę Legzira. Legzira Plage znana jest z przepięknego wybrzeża z czerwonym piaskiem i naturalnych skalnych łuków, które z klifów fantazyjnie opadają do Atlantyku. Na miejscu okazało się, że nici odkrywania... Przypływ pokrzyżował nasze plany i nie pozostało nam nic innego jak startować ponownie z rana na drugi dzień.... Miejsce o zachodzie słońca wyglądało równie magicznie... 


Noc postanowiłyśmy spędzić na kempingu Erkounte Park, w jednym z kilku małych dostępnych domków. Super alternatywa dla podróżników takich jak my. W domku dostęp do bieżącej gorącej wody, wygodne łóżka i tylko 150 dirham za nockę od domku. W restauracji zamówiłyśmy przepyszny kuskus z warzywami. Dwa ogromne talerze pojawiły się w kilka minut na naszym stole na tarasie, wszystko wyglądało taaaaaak smacznie! Niebo w gębie i to jeszcze za takie grosze! W trakcie planowania trasy na kolejne dni pojawiało się co raz to więcej wątpliwości co do czasu ich pokonania. Bo nie miałyśmy pewności ile rzeczywiście zajmie nam przejechanie np. odcinka Mirleft - Quartzazante... Bo mapy swoje, nawigacje swoje, i ludzie też co innego gadali.... Pamiętacie tą duńską flagę o której pisałam wyżej??? A więc po kilku minutach rozmowy z właścicielem kempingu wszystko się wyjaśniło! I tak oto, na totalnym marokańskim zadupiu miałam okazję porozmawiać sobie w języku duńskim z osobą, która nie była Duńczykiem z krwi i kości. Właściciel kilkanaście lat mieszkał w Kopenhadze, razem z rodziną. Pracował, zarobioną kasę odkładał, nauczył się duńskiego, rodzina mu się powiększała... Niby super, wszystko pięknie... A jednak w sercu tęsknił tak bardzo za swoim krajem, że postanowił opuścić Danię i przenieś się w rodzinne strony. Ziemię w Maroko miał, plan biznesowy był, zainwestował, wybudował i tak oto powstał Erkounte Park... I oby mu się dobrze wiodło! 

Po śniadaniu pożegnałyśmy się z właścicielem i jego dzieciakami, wskoczyłyśmy w auto i ruszyłyśmy w stronę Legziry. Pogoda była piękna. Chłodno, ale słonecznie i miarę pusto. Z każdą minutą grzało co raz bardziej, z czego się bardzo cieszyłyśmy. na plaży życie dopiero się budziło... Tylko psiaki nam towarzyszył, urocze kundle! Łuki robią niesamowite wrażenie, z bliska są przeogromną! Plaża cudowna... 

Czas naglił... 
Musiałyśmy dostać się do Quartzazante jak najszybciej, najlepiej jeszcze przed zachodem słońce. Żal nam było rozstawać się z wybrzeżem, morzem i przepięknymi widokami na Atlantyk, ale nie było wyjścia. Zapasy na drogę uzupełnione, paliwo do tankowane, można jechać. Dacia spisywała się super! 

Wszystko po drodze zmieniało się tak szybko jak kilometry na liczniku. Niebieski odcień wody wkrótce zamieniłyśmy na czerwone pustkowia Antyatlasu, tętniące życiem wioski i miasteczka na sprawiające wrażenie opuszczonych osad z czerwonej cegły. Zieleń ustąpiła miejsca kamyczkom i wysuszonym krzakom. Zwierząt też mniej, ludzi tym bardziej... Zdarzały się momenty, że byłyśmy na drodze same. Pustka dookoła... Tylko my, droga, nad nami  niebieskie niebo, pod nami czerwień ziemi...
Już niebawem miasto znane faną kina - Quartzazante {jak dla mnie szału nie było} i przepiękna przeprawa przez Wysoki Atlas przełęczą Tizi n' Tichka. 

With travel love,
Żaneta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tutaj zajrzałaś/zajrzałeś!
Rozgość się....